Secretaries of the Interior and Agriculture Appoint Members to Federal Subsistence Regional Advisory Councils

5/23/2014
Last edited 7/10/2015

Secretaries of the Interior and Agriculture Appoint Members to Federal Subsistence Regional Advisory Councils

 
Secretary of the Interior Sally Jewel, with the concurrence of Secretary of Agriculture Tom Vilsack, has made appointments to the 10 Federal Subsistence Regional Advisory Councils. The Councils advise the Federal Subsistence Board on subsistence management regulations and policies and serve as a forum for public involvement in Federal subsistence management in Alaska. With these appointments (shown in bold), the current membership of the Councils is:
SOUTHEAST ALASKA
Arthur Bloom, Tenakee Springs
Frank G. Wright Jr., Hoonah
Patricia A. Phillips, Pelican
Michael A. Douville, Craig
Harvey Kitka, Sitka
Bertrand J. Adams, Sr., Yakutat
Robert Schroeder, Juneau
Donald C. Hernandez, Pt. Baker
Kenneth L. Jackson, Kake
Aaron Isaacs, Jr., Klawock
John A. Yeager, Wrangell
Michael D. Bangs, Petersburg
Cathy A. Needham, Juneau
 

SOUTHCENTRAL ALASKA

 
Robert J. Henrichs, Cordova
R. Greg Encelewski, Ninilchik
Mary Ann Mills, Kenai
William C. Shuster, Cooper Landing
Gloria Stickwan, Tazlina
James R. Showalter, Sterling
Michael V. Opheim, Seldovia
Andrew T. McLaughlin, Chenega Bay
Judith C. Caminer, Anchorage
Ralph E. Lohse, Copper Center
Thomas M. Carpenter, Cordova
Herman N. Moonin, Jr., Anchor Point
 
 

KODIAK/ALEUTIANS

 
Antone A. Shelikoff, Akutan
Patrick B. Holmes, Kodiak
Richard Koso, Adak
Samuel I. Rohrer, Kodiak
Thomas L. Schwantes, Kodiak
Peter M. Squartsoff, Port Lions
Vincent M. Tutiakoff, Sr., Unalaska
Della Trumble, King Cove
Speridon M. Simeonoff Sr., Akhiok
Melissa M. Berns, Old Harbor
 
Bristol Bay
 

Pete M. Abraham, Togiak

Daniel J. O'Hara, Naknek
Nanci A. Morris Lyon, King Salmon
Molly B. Chythlook, Dillingham
K. Alvin Boskofsky, Chignik Lake
John E. Jones, Sr. Chignik Lagoon
Dan O. Dunaway, Dillingham
Lary J. Hill, Iliamna
Thomas A. Hedlund, Iliamna
Richard J. Wilson, Naknek
 

YUKON-KUSKOKWIM DELTA

 
William F. Brown, Eek
James A. Charles, Tuntutuliak
John W. Andrew, Kwethluk
Michael Peters, Marshall
Lester Wilde Sr., Hooper Bay
Paul J. Manumik Sr., Nunam Iqua
Anthony Ulak, Scammon Bay
Harry O. Wilde Sr., Mountain Village
Mary M. Gregory, Bethel
Raymond J. Oney, Alakanuk
Greg J. Roczicka, Bethel
Robert E. Aloysius, Kalskag
David Bill, Sr., Toksook Bay
 

WESTERN INTERIOR ALASKA

 
Robert A. Walker, Anvik
Donald V. Honea Jr., Ruby
Pollock Simon Sr., Allakaket
Raymond L. Collins, McGrath
Jack L. Reakoff, Wiseman
Eleanor S. Yatlin, Huslia
Timothy P. Gervais, Ruby
James L. Walker, Holy Cross
Jenny K. Pelkola, Galena
Carl M. Morgan, Jr., Aniak
 
SEWARD PENINSULA
 
Theodore Katcheak, Stebbins
Peter G. Buck, White Mountain
Louis H. Green Jr., Nome
Thomas L. Gray, Nome
Reggie K. Barr, Brevig Mission
Scott Lockwood, St. Michael
Fred D. Eningowuk, Shishmaref
Elmer K. Seetot Jr., Brevig Mission
Charles F. Saccheus, Elim
Timothy E. Smith, Nome
 
NORTHWEST ARCTIC
 
Raymond Stoney, Kiana
Austin Swan, Sr., Kotzebue
Hannah P. Loon, Selawik
Michael C. Kramer, Kotzebue
Percy C. Ballot Sr., Buckland
Verne J. Cleveland Sr., Noorvik
Walter G. Sampson, Kotzebue
Enoch A. Shiedt Sr., Kotzebue
Enoch Mitchell, Noatak
Calvin D. Moto, Deering
 
EASTERN INTERIOR ALASKA
 
Susan L. Entsminger, Mentasta Pass
Andrew P. Firmin, Fort Yukon
Larry Williams Sr., Venetie
Lester C. Erhart, Tanana
William L. Glanz, Central
Andrew W. Bassich, Eagle
James E. Roberts, Tanana
Will M. Koehler, Horsfeld
Donald A. Woodruff, Eagle
Virgil L. Umphenour, North Pole
 
NORTH SLOPE
 
Gordon R. Brower, Barrow
Robert V. Shears, Wainright
Harry K. Brower Jr., Barrow
James M. Nageak, Anaktuvuk Pass
Theodore A. Frankson, Jr., Point Hope
Lee Kayotuk, Kaktovik
Rosemary Ahtaungaruak, Barrow
 

The Federal Subsistence Management Program will open applications and nominations for the next round of Council member appointments in August 2014.

 
-###-

Additional information on the Federal Subsistence Management Program may be found at: http://www.doi.gov/subsistence/index.cfm